Web Tasarımında Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Web Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Ne iş yaparsanız yapın günümüzde en etkin pazarlama aracı web siteleridir. Nasreddin Hoca’nında dediği gibi “ye kürküm ye” sözünden yola devam edersek bir web sitesi için en önemli unsur web tasarımıdır. Web siteniz içerik ve yazılım olarak her ne kadar kuvvetli olursa olsun iyi bir web tasarımı ile dikkatleri çekemezseniz ziyaretçi sitenizi açar açmaz kapaması bir olacaktır. Günümüz çağında hız ve zaman çok önemli kavramlardır. Bu yüzden kişiler internet ortamında olsa dahi aradıkları şeye hızlı bir şekilde ulaşmak ve aradıklarını bulmak isteyeceklerdir. Web tasarımı bu anlamda çok önemlidir. Web tasarımı öncelikle ne iş yaptığınız hakkında direk algıyı yaratmalıdır. Her sektörün algısı farklı olduğu için her sektör için farklı web tasarımları ile yola devam edilmelidir. Moda ile ilgili bir web sitesinden görselden fazla text kullanılması uygun düşmeyeceği gibi bir muhasebeci için hazırlanan web sitesindede text kullanımından çok görsel kullanılması abes kaçacaktır.

Web tasarımında renklerinde çok büyük önemi vardır. Kullanmış olduğunuz renkler logonuz ile uyumlu olmalı ve yaptığınız işi yansıtmalıdır. Bir danışmanlık firması iseniz gri ve açık mavi tonlar tavsiye edilebilir ama bir dövmeci iseniz siyah renkler yaptığınız işi daha iyi ifade edebilir. Bunun dışında kullanılan fotoğraflar ve resimlerde ilgi çekmesi gerekir. Ziyaretçiler sitenizi açar açmaz karşılaştıkları banner alanında görseller ve üzerindeki sloganlardan etkilenir. Aynı zamanda bu görsellerin özgün olmasına dikkat edilmelidir. Kurumunuzdan veya atölyenizden bir fotoğraf gayet özgün olacaktır. Aynı zamanda bu görselin üzerinde bir slogan yazma imkanınız var ise bunun üzerine de düşünmenizde ve yaptığınız işi en kısa ve etkili bir şekilde anlatımına dikkat etmeniz gerekiyor.

Genel web tasarım üzerine konuşmak gerekirse web tasarımınızın mobil uyumlu olması bir web sitesinin günümüzde neredeyse olmazsa olmazı. Özellikle büyük şehirlerde günün büyük bir çoğunluğunu yollarda geçiren kişiler akıllı telefonlar ve tabletler vasıtası ile internete her yerden bağlanabilmekte ve ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Mobil uyumlu olmayan web siteleri ise toplam potansiyelin neredeyse %70 olan ziyaretçilerden mahrum kalmaktadır. Web sitesi yaptırırken bu hususa çok dikkat etmekte fayda var. Aynı zamanda farklı cihazlardaki mobil yazılımlarla uyumlu olması da önemli.

Web sitenizin görünen yüzü kadar görünmeyen yüzünün önemi büyüktür. Web tasarımınının seo uyumlu olması, kodların kısa olması vs gibi özellikler arama motorlarında web sitenizin önde çıkabilmesi için çok önem taşımaktadır. Bulunamadıktan sonra web sitenizin çok güzel olmasının hiçbir önemi yoktur.

Kısaca bir web sitesinde olması gerekenleri anlatmaya çalıştım. Aklınıza gelen her türlü konuda bize info@keopsajans.com üzerinden mail atarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir