SEO

               “SEO” yani Search Engine Optimization, arama motorlarında web sitelerinin daha kolay ve üst sıralarda bulunmasını sağlayan teknik bir düzenlemedir. Türkçe’ deki karşılığı “arama motoru optimizasyonu” dur. Arama motorlarında yükselmek ve öncelikle bulunmak için yapılan işlemlerin tamamına kısaca SEO denilir.

SEO’ nun amacı, web sitelerini arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek aramalarda öncelikli çıkmasını sağlamaktır. Ancak arama motorlarının listeleme prensibi genellikle algoritmiktir. Bu yüzden web tasarımcıları siteleri bu ayrıntıya dikkat ederek oluştururlar.

SEO, internet reklamlarında en kaliteli ve karlı pazarlama yöntemlerinden biridir. Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda listelenmek hem ekonomik hem de en iyi reklam araçlarındandır. Bir sitenin popüler olması ziyaretçi sayısına göre belirlenir. Google bunu görerek ziyaretçi sayısı fazla olan siteleri otomatikman üst sıralara yerleştirir. İşte bu yüzden SEO kurallarına uygun düzenlenmiş bir web sitesine sahip olmak size tahmin edebileceğinizden çok daha fazla ziyaretçi imkanı verir.

               Doğallık SEO için olmazsa olmazdır. Çünkü Google’ın sıralamada yükseltme kriteri doğal popülarite esasına dayanmaktadır. Dolayısı ile doğal olmayan uygulamalar hemen fark edilmekte ve sistem tarafından dikkate alınmamaktadır.

Kısaca özetleyecek olursak, SEO web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması, reklamlarla bu özelliğin artırılabilmesi, backlink gibi uygulamalarla başka sitelere de link verebilmesi gibi özellikleri sayesinde, bir web sitesinin kaderini belirleyecek nitelik taşır. İnternette satış veya tanıtım amaçlı sitelerin büyük kısmının SEO özellikli olduğu görülmektedir. Eğer bir web sitesi sahibi olmak veya mevcut web sitenizi geliştirerek arama motorlarında üst sıralara taşımak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey işin uzmanı bir kişi yada firmaya SEO özellikli bir site hazırlatmaktır.

SEO nasıl yapılır?             

SEO yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunların öncelikli ve önemli olanlarını aşağıda sizler için özetlemeye çalıştık;

  • Anahtar kelime: Anahtar kelime tanımlama ve bunu siteye yerleştirme işi SEO uygulamasının temelini oluşturur. Anahtar kelime bulma konusunda karar verirken, kelimenin arama hacmine dikkat etmeniz gerekir. Genellikle her dilde farklı şekilde arama kelimeleri kullanılır. Bir konu hakkında arama yaparken Türkçe düşünerek arama yapılacak kelimeleri belirlemeniz daha iyi olacaktır. “Google Anahtar Kelime Planlayıcısı” da bu konuda size yardımcı olabilir. Arama hacmi olmayan kelimeleri seçerek kullanmak pratikte istenilen sonucu almanıza engel olur. Bu yüzden aylık arama hacimlerine dikkat ederek kelime belirlemeniz en mantıklısıdır.
  • Rekabet: İlk sahifelerde bulunmanın zor olduğunu dikkate alarak, bir anahtar kelimenin birden fazla özelliği bir arada değerlendirilmelidir. Diğer yandan bir anahtar kelimeden ne kadar çok para kazanılıyorsa, o kelimenin rekabet gücü daha fazla demektir. Ancak rekabet gücü yüksek kelimelerle arama motorlarında üst sıralarda yer almak maliyetli bir iştir. Eğer bütçeniz kısıtlı ise iyi bir SEO uzmanı bu konuda size teknik destek sağlayacaktır.
  • Amaç: Arama yapan kişi için önemli olan ve arama yapmasına sebep olan şeyi düşünerek kelimeyi seçmeniz gerekir. Yani arama kelimesini kullanarak bulmak istediği şey ne ise onu amaçlayan tercihler yapmalısınız. Örneğin; “çatı” kelimesini aratan birinin sorununun çatısı ile ilgili bir problem olduğu açıktır. Bu durumda ihtiyacı olan şeyin önceliği yani bu aramayı yapmasının amacı iyi bir usta bulmaktır denilebilir. O halde anahtar kelimenizi “çatı ustası” olarak belirlemek çok daha fazla sonuçta yer almanızı ve daha fazla filtrelenmiş bir aramada daha az seçenek içinde bulunmanızı sağlayacaktır. Özetle uzun kuyruklu ve anlamlı bir şekilde sıralanmış kelimeler sizin için daha avantajlı olacaktır.
  • Özgün İçerik: SEO özellikli sitelerde kullanıcıya ne kadar kaliteli ve özgün içerik sunulursa ziyaret sayısı o kadar fazla olacaktır. Bu anlamda site içeriğinin kaliteli olması bir tercih değil mecburiyettir denilebilir.
  • Başlık Etiketi: Uzunluğunun 40 ila 60 karakter olmasına dikkat edilmelidir. Bundan daha fazla olması halinde arama motorları bir kısmını keserek sisteme atar. Başlık etiketinde anahtar kelimenin yer alması gerekir.
  • Sayfa Yükleme Hızı: Sitenin açılış süresi ile ilgili bir özelliktir. Deneyimler sonucunda sayfa açılma süresinin 3 saniyeden fazla olduğu sitelerde kullanıcı açılmayı beklemeden sayfayı terk etmektedir. Bunun için SEO uzmanınızın gerekli düzenlemeleri yapması da ayrıca önem taşır.

Yukarıda bahsedilen hususlar dışında SEO uyumlu bir site hazırlanırken dikkat edilmesi gereken başkaca hususlar vardır. Ancak bunlar genellikle teknik bilgiler olduğu için burada değinmeye gerek görmedik. Kaldı ki bu hususlarda yardım almanız ve işin uzmanı bir SEO programcısı ile çalışmanız şarttır.

Organik SEO ve Organik SEO Hizmetimiz

Organik SEO, arama motorlarında herhangi bir programa ihtiyaç duyulmadan sitenizi tanıtmanıza ve optimize etmenize imkan sağlayan bir SEO sistemidir. Kalıcı ve uzun ömürlü olan organik SEO tekniği ile sitenizi uzun yıllar istediğiniz şekilde yönetebilir ve güncelleyebilirsiniz. Doğallık SEO için olmazsa olmaz bir önem taşır. Çünkü Google da aramalarda yükselme, doğal bir mantık üzerine kurulmuştur. Sitedeki çalışmaların zamanı, uygulama şekli, kaç tane olduğu gibi ölçütler çeşitliliği artırarak doğallık çıtasını yükseltir.

Organik SEO bilgi ve deneyim gerektiren bir uygulamadır. Ücretle üst sıralarda yer almanızı sağlayan SEO uygulamaları olsa da, organik SEO herhangi bir ücret ödemeden uzun yıllar sitenizi kullanmanızı ve en önemlisi her zaman üst sıralarda yer almanızı sağlayan bir uygulamadır.

Organik SEO uygulamalarımızda, sitenizi inceleyerek size en uygun içerik belirlenir. Bu içerik belli bir takvime göre planlanarak doğru ve istikrarlı şekilde arama sıralamalarında yükselmeniz sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken yükselmenin kalıcı olarak sağlanmasıdır. Bunun için gerekli uygulamaları gerçekleştiririz. Profesyonel kadrolarımızın danışmanlık hizmeti ile her an ulaşıp yardım alabilir ve en doğru stratejiler belirlenerek anında entegrasyon sağlayabilirsiniz.

Organik SEO da önemli olan doğru stratejiyi belirlemektir. Buna ilişkin danışmanlık hizmetlerimiz ile güncellemeler anlık olarak yapılmakta doğru strateji ile doğru optimizasyon sağlanmaktadır. Uzman ve tecrübeli kadromuz sayesinde SEO uygulamaları konusunda doğru kararları vermek ve bunu sitenize uygulamak sandığınız kadar zor değil.

Teknik ve yazılımsal SEO analizlerimizi kendi kadromuz tarafından sitenize uyguluyoruz. Gerekli eksiklik ve düzeltmeleri de yine uzman ekibimiz gerçekleştiriyor. Daha sonra SEO uzmanı üyemiz son kontrolleri yaparak revizeleri veriyor. Anahtar kelime analizleri, rakip kelime analizleri, arama motorlarının istediği standartlarda uyumlu içerik hazırlanması, site içi link oluşturma, her sayfada SEO ile uyumlu alt linkler yaratma, backlink uygulamaları ve alımlarına ilişkin analiz ve stratejiler, haftalık düzenli backlink alımları, düzenli olarak haftalık ve aylık analiz raporları, değişen ihtiyaçlara göre yeniden optimizasyon sağlama, yeni hedeflere göre optimizasyon düzenlemeleri gibi her konuda teknik ve danışmanlık hizmetlerimiz bulunuyor.

SEO ve organik SEO hizmetleri çok kapsamlı ve teknik bir konu. Bu yüzden burada anlatmaya çalıştığımızdan çok daha detaylı ve teknik bir iş olduğunu belirtmek isteriz. SEO hakkında bilgi almak, SEO içerikli web sitesi sahibi olmak veya mevcut web sitenizi SEO’lu hale getirmek için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir, uygulamalarımız ve referanslarımız konusunda dilediğinizi sorabilirsiniz.