Kurumsal Kimlik

KURUMSAL KİMLİK

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik, ticaret ve pazarlama dünyasında bir firmanın görünen ve herkes tarafından bilinen yüzüne verilen genel bir isimdir. Bu yüz firmanın logosundan, ofis mimarisine, çalışanların giyimi yaşı veya cinsiyetinden araçlar üzerindeki giydirmelere, antet ve kartvizitlerden ilan dizaynına kadar akla gelebilecek her konuda insanlar üzerinde yarattığı algıdır. Kurumsal kimlik için bu anlamda kurumun imzasıdır demek çok ta yanlış olmayacaktır. Güvenilir ve istikrarlı firmalar kurumsal kimliklerini kuruluş aşamasında oluşturdukları için kısa zamanda rakiplerini geride bırakırlar. Bu yönüyle kurumsal kimlik marka kadar önem taşır.

Kurumsal kimlik ile oluşturulan imaj tüketicinin hafızasında sabitlenir. Bu yüzden reklam çalışmaları konusunda başarının yakalanmasını sağlayan en önemli araçtır denilebilir. Kurumsal kimlik oluşturmak için yola çıkıldığında öncelikle değerlendirilmesi gereken hususlar görsel anlamda hafızada yer edecek detaylara ilişkindir. Bunlar:

               1-Firma logosu ve sloganı: Logo ve slogan kurumsal kimlik oluşturma evresinde en önemli konulardır. Logo görsel olarak hedef kitlenin hafızasına kazındığı gibi, slogan da ürün ve hizmetler konusunda öncelikli bir algı yaratmada önem taşır.

               2-Renk ve Font: Renk ve fontlar bir firmanın arkasında bıraktığı iz gibidir. Bu yüzden web sitesi, resmi yazışma antetleri, kartvizitler, ambalajlar oluşturulurken renge dikkat edilmesi gerekir. Renklerin insanlar üzerinde yarattığı etkiler bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Bu yüzden seçilen rengin verilmek istenen mesaja uygun olması önemlidir. Pozitif duygular uyandıran renklerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

3- Kurumsal Kimlik Kitabı: Kurumsal kimlik kitabı firmanın vizyon ve misyonu ile ilkeleri hakkında bilgi veren, kurulma amacı ve hizmet kalitesi gibi konularda öngörü oluşturan bir kılavuzdur. Bu kitabı okuyan herhangi biri o firma ile çalışması halinde beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağını anlamalıdır.

4- Kartvizit, antetli kağıtlar, zarflar, CD’ler, reklam afişleri: Firmayla ilgili ihtiyaç duyulan bütün bilgilerin bulunduğu bu tür kurumsal kimlik elemanları, özellikle iletişim bilgileri konusunda detaylı ve açıklayıcı olmalıdır. Diğer yandan rengi şekli, kağıt kalitesi, tasarımı gibi konular firma hakkında oluşacak algının niteliği bakımından önem taşır.

5- Diğer Kurumsal Kimlik Elemanları: Firmanın muhasebe işleyişinde yer alan evraklar (fatura, irsaliye, sipariş formu) personel giyim kuralları, bina ve araçların dıştan görünüşü, tanıtım elemanlarının tasarımları, promosyon ürünleri gibi direk müşteriye ulaşacak verilerin firmayı özetleyen ve pozitif algı yaratacak şekilde planlanması ve oluşturulması gerekir.

Kurumsal Kimlik İhtiyacı

               Firmanın imajı, kurumsal kimlik elemanlarının bir arada ne kadar profesyonelce kullanıldığına bağlıdır. İyi bir kurumsal kimlik firmanın dış dünyada güçlü ve güvenilir görünmesini sağlar. Diğer yandan bu sayede kendini ifade etmek ve tanıtmak için gerekli olan reklam giderlerinde de azalmaya sebep olur.

 

Kurumsal kimlik oluşturma, marka olma hedefinin ilk ve en önemli aşamasıdır. Kurumsal kimliği ile ciddiye alınan ve olumlu bir imaj yakalamış firmaların ürünleri konusunda markalaşmak istemeleri halinde markaya olan güven daha önceden oluşan olumlu imaj sayesinde çok daha kısa sürede gerçekleşir.

Büyük çapta ticaret yapan, istihdamı yüksek, üretim kalitesi rakiplerinin üstünde olan firmalar eğer kurumsal kimlik yaratma sürecini geriden takip ediyorlarsa veya buna önem vermiyorlarsa hedefledikleri çıkışı hiçbir zaman yakalayamazlar. Bir firmanın ürün veya hizmet kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, hedef kitlesinde mevcut bir algı oluşturulmamışsa kalitenin pratikte bir anlamı olmayacaktır.

Diğer yandan kurumsal kimlik sadece görsel olarak oluşturulan imaj sayesinde gerçekleşmez. Firmanın olaylar karşısında verdiği tepki, kriz zamanlarındaki tavrı, müşterilerle iletişimi gibi çok sayıda yönetimsel faktör de kurumsal kimliğin oluşturulmasında önem taşımaktadır. Çalışanlar veya yöneticilerin tavrı ve iş ahlakına endeksli, standartları belirsiz ticari faaliyetler, o kişinin kurumdan ayrılması halinde peşinden müşterileri de götürmesi sonucunu doğurur.

Rakiplerine fark atmak, benzer kurumlardan farkını ortaya koymak bakımından da büyük önem taşıyan kurumsal kimlik, günümüz dünyasında ticarette başarı ve süreklilik yakalamak isteyen herkesin önemle ve özenle üzerinde durması gereken bir konudur. Haksız rekabet ve kazancın legal faaliyetlerden çok daha fazla görüldüğü ticari hayatta güvenilir ve kaliteli bir imaj oluşturma bakımından kurumsal kimliğin önemi tartışmasızdır.

Kurumsal Kimlik Yaratmak

               Ticari hayata sağlam ve kalıcı şekilde girmek isteyen firmalar, kurumsal kimlik yaratma konusunda profesyonel destek alarak bu amaçlarını gerçekleştirebilirler. Genellikle firmaların kuruluş aşamasında ihtiyaç duydukları bu hizmet ile doğru ve planlanan şekilde ticaret dünyasına girmeleri mümkündür. Bazı firmaların uzun yıllardır sektörde faaliyet gösterdikleri halde kurumsal kimlik yaratma konusunda sonradan ortaya çıkan taleplerinde de aynı şekilde bu konuda danışmanlık ve teknik destek veren firmaların hizmetlerinden yararlanmaları, sil baştan bir imaj oluşturma konusunda etkili olmaktadır. Mevcut kurumsal kimliğini değiştirmek isteyen firmalar da yeni bir kurumsal kimlik oluşturma konusunda bu tür hizmetlere başvurmaktadır.

Firma geçmişiniz hangi aşamada olursa olsun kurumsal kimlik oluşturmak ve ticari hayatınız boyunca bu kapsamdaki her türlü desteği sağlamak konusunda hizmet verilen firmamızda, halihazırda devam eden veya bitirilmiş kurumsal kimlik oluşturma projelerimiz hakkımızda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Çünkü kurumsal kimlik oluşturma firmalar için önemli bir süreçtir. En iyisi ve profesyoneli ile çalışmak daima istenilen sonucu verecektir. Bu anlamda gerek referanslarımız gerekse hizmet kalitemize olan güvenimizle sizlerin de kurumsal kimlik oluşturma ihtiyaçlarınızda yanınızdayız.

Kurumsal Kimlik Yapıyoruz

Sizler için profesyonel ve kaliteli hizmet anlayışımız ile kurumsal kimlikler yaratıyoruz. Nasıl mı?

  • Sizin için en doğru logoyu hazırlıyoruz. Firmanızı, ürününüzü, vizyon ve misyonunuzu yansıtan, akılda kalıcı ve benzersiz logolar hazırlama konusunda iddialıyız. Logonun bir firmanın yüzü ve hafızaya kazınan bir malzeme olduğu dikkate alındığında renkten yazı türüne, ebattan sembole kadar her türlü detayı titizlikle değerlendirerek sadece size özel logolar yaratıyoruz. Size özel slogan oluşturulması ve gerek logonuzun gerekse sloganınızın kısa zamanda tanıtılması için her mecrayı doğru şekilde kullanıyor ve beklentilerinizden çok daha kısa sürede isminizin duyulmasını sağlıyoruz.
  • Kurumsal kimlik kitabının hazırlanması da faaliyetlerimiz arasında yer alıyor. Sizi en doğru şekilde anlatan, amacınızı ve ilkelerinizi müşterilerinize en kısa yoldan ifade edebileceğiniz kurumsal kimlik kitabınız, titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur.
  • Firmanızın amacını ve faaliyet alanını esas alarak gerekli her türlü görsel malzeme ve reklamlar konusunda projeler oluşturuyoruz.
  • Firmanızı dış dünyada temsil eden her türlü bilgi, veri, uygulama gibi alanlarda profesyonel desteğimiz ile size özel bir imaj hazırlıyoruz.
  • Web sitesi tasarımı, alan adı alınması, mail adresi oluşturulması gibi internet üzerinden gerçekleştirilecek tüm konularda profesyonel ekibimizle mükemmel işlere imza atıyoruz.
  • Kurumsal kimlik oluşturmak için yapmanız gerekenler hakkında profesyonel danışmanlık hizmetimiz ile sizleri yönlendiriyoruz ve destek sağlıyoruz. Teknik altyapı, tasarım, marka oluşturma temellerinin atılması, baskı, tedarik gibi süreçlerde verdiğimiz hizmetlerle hem yükünüzü hafifletiyor hem de tecrübelerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Kurumsal kimlik oluşturmak profesyonel bir iştir. Kulaktan dolma bilgilerle veya gözlemle yapılamayacak kadar da önemli ve iddialı bir süreçtir. Bu yüzden kurumsal kimlik oluşturma amacınızı bizim tecrübe ve hizmetlerimizle birleştirmeniz halinde ortaya çıkacak sonuçların mutluluğunu sizlerle yaşamak istiyoruz.