E-ticarette alan adının önemi son derece büyüktür. Bu nedenle de alan adı tercih edilirken bazı stratejiler uygulanmalıdır. Arama motorları için doğru alan adımı seçimi yapılmalı, ayrıca akılda kalıcı olmasına özen gösterilmelidir. Siteyi ziyaret edenlerin geri dönmesini sağlamaya yönelik olan alan adlarının seçilmesi, siteden yapılacak satışlar için önemlidir. Alan adı seçilirken kısa olmasına, akılda kalıcı olmasına özellikle önem verilmelidir. Böyle bir alan adı seçildiğinde markalaşma süreci de kısa olmaktadır. Ziyaret trafiği fazla olan sitelerin alan adlarının hizmet verdiği sektörle ilgisi olmadığı bilinmektedir. Ancak alan adı sade ve akılda kalıcı olduğu için ziyaretçi trafiğinin de her geçen gün arttığı bilinen bir gerçektir. Alan adı ile İlgili Keops Ajans’tan destek alınabilir.

Alan Adında Sektörün Adı

Alan adı içinde sektörle ilgili bir kelimenin geçmesinin geçmişte kaldığı söylense de hala geçerliliğini koruyan yöntemler arasında bulunmaktadır. Alan adının, arama motoru optimizasyonunda son derece etkilidir. Ziyaretçi trafiğinin belirlenmesinde etkin bir yoldur. Alan adı ile hizmet verilen sektör aynı olduğunda yüksek hitlerin elde edilmesi kaçınılmazdır. Alan adı alınırken farklı uzantılar kullanılabilir. Örneğin “.com” tercih edildiğinde dünyaya açılmak daha kolay olmaktadır. .com.tr, Türkiye’deki kullanıcılara hitap etmektedir. Bu şekilde bir uzantı alındığında markalaşmış olmak da önemlidir. Ayrıca “.net”, “.org” ve “.biz” de tercih edilebilir. Ancak “.com”un tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Türkiye içindeki kullanıcılara hitap edildiğinde “.com.tr” alan adı tercih edilebilir. Bütün bu bilgiler ışığında e-ticarette alan adının önemi oldukça fazladır. Nasıl bir alan adı olması gerektiği, Keops Ajans’a başvurularak tespit edilebilir.

Aceleci Davranılmamalı

Alan adı seçerken “.com.tr” uzantısı tercih edildiğinde, arama motorları tarafından şirket sahibi olduğu anlaşılacaktır. Bu uzantı ile e-ticaret sitesinin itibarı da yüksek olacaktır. E-ticarette alan adının önemi araştırılırken bu uzantılar da değerlendirilmelidir. Alan adı seçimi yapılırken aceleci olmamak gereklidir. Eğer gerekiyorsa günlerce düşünülmeli ve araştırma yapılmalıdır. Kazançlı bir yatırım için doğru adımların atılmasının önemi çok büyüktür. E-ticarette markalaşmak için “nokta atışı” denilen sistem uygulanmalı, en doğru alan adı seçilmeli ve bu doğrultula ilerlenmelidir. Nasıl bir alan adı olması gerektiğine Keops Ajans ile irtibata geçilerek karar verilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir