Online alışveriş yaparken e-ticaretin kuralları uygulanmalıdır. E-ticaretin kurallarının arasında sık sorulan sorular bölümünün geliştirilmesine gözen gösterilmeli ve her sayfadan da bu alana link verilmelidir. Elektronik ticaret bilgi merkezi kurulursa satıcı ile müşteri arasında bir haberleşme ağı kurulmuş olur. Müşteriye ürün destek bilgisi verilmelidir. Bunun için de mümkünse her sayfaya link verilmelidir. Satıcının tanıtıcı bilgileri, ticari ünvanı, iletişim telefon numarası, e-mail adresi, faks bilgileri detaylı olarak yer verilmelidir. Müşterinin, satıcının kimlik bilgilerine, sitenin her yerinden ulaşmalıdır. Ayrıca müşteri, alışverişin hangi hukuka tabi olduğunu bilmelidir. Satılan ürün ya da hizmetle ilgili sınırlamalar duyurulmalıdır. Ayrıca müşteriler kişisel bilgilerini siteye eklemeden ya da ürün seçimi yapmadan ürünleri ya da hizmeti görmeleri sağlanmalıdır. Ürün ya da hizmetle ilgili detaylı bilgi olmalıdır. E-ticaret sitesinde kesinlikle arama özelliği bulunmalıdır.

Müşteri Her Konuda Bilgilendirilmelidir

E-Ticaretin kuralları bunlarla sınırlı değildir. Müşteriye sıksa sorulan sorular gibi alanların yanı sıra müşteri hizmetlerine bağlanan bir telefon numarası sunulmalı, sorunlarını, sorularını ve şikâyetlerini iletebileceği bir e-mail adresi olmalıdır. Müşterinin talepleri mutlaka cevaplanmalıdır. Sipariş aşamasında müşteri, ürün stok bilgisini siparişini tamamlamadan görebilmelidir. İndirim yapılan ürünler mutlaka belirtilmelidir. Azami talep miktarı müşteriye bildirilmeli, son onay yapılmadan önce fatura bilgilerinin tamamı görülmelidir. Teslimat süresi bildirilmeli, gecikme olacaksa bu konuda müşteriye bilgi akışı sağlanmalıdır. İptal ya da iade koşulları müşteriye ayrıntılı bir şekilde iletilmeli, sipariş alındığında da bu konuda e-posta, faks ya da başka iletişim araçlarından müşteriye bilgi sunulmalıdır.

Ödeme Aşamasında Kurallar

Ödeme aşamasında da e-ticaretin kuralları vardır. Müşteri alışveriş yaptığında ödeme kolaylığı sağlanmalıdır. Müşteriye kredi kartı, banka kartı, havale, EFT ve benzeri ödeme seçenekleri sunulmalıdır. Ücretin ne zaman tahsil edileceği belirtilmelidir. Müşteriden işlem sırasında CVV/CVC2 numaralarının istenmesi gereklidir. Teslimat aşamasında da ürünün teslim tarihi ile ilgili mutlaka bilgi verilmelidir. Müşteri ürünün hangi kargo şirketi ile geleceğini, teslimatın tarihini, teslimatın yapılacağı adresi bilmelidir. Gönderi sırasında müşteri bilgilerinden kart numarası ve adres bilgileri paket üzerine konulmamalıdır. Satılan ürün olumsuz durumlara karşı sigortalanmalıdır. Alıcıya ürünün ne zaman teslim edildiği, ne zaman yola çıktığı ve ne kadar bir süre içinde ulaşacağı bilgisi verilmelidir. Bu ve benzeri tüm işlemlerin hangi sırayla yapılacağı Keops Ajans’a başvurularak öğrenilebilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir