E-ticarete hazırlık yaparken avantajları ve dezavantajları bilinmelidir. Online alışverişin en büyük avantajı, ılın her günü ve günün her saatinde hizmet verebilmesidir. İnternet sitesinin hem yazılımı hem de altyapısı sağlam bir şekilde yapıldıysa ve bakımları aksatılmıyorsa, e-ticaret sitesinin günün her anında aktif olması ve kullanıcılara hizmet vermesi mümkün olmaktadır. E-ticaret sitesi sahibi olmadan önce bilinmesi gereken bazı temel kavramlar da bulunmaktadır. “Yatırım getirisi” olarak tanımlanan ROI, yatırımın geri dönüşümünün nasıl olduğu, karlılık oranının ne oranda olduğuna yönelik bilgileri kapsamaktadır. ROI, yatırım için harcanan miktarı, elde edilen kara bölerek ulaşılan sonuç olarak açıklanabilir. E-ticarette tüketiciden tüketiciye, firmadan tüketiciye gibi farklı yöntemler bulunmaktadır.

Müşterilerin Beklentileri Bilinmelidir

Tüketicilerin, e-ticaret sitesinden farklı beklentileri bulunmaktadır. E-ticarete hazırlık yaparken bu beklentilerin de bilinmesi gereklidir. E-ticaret, evde bilgisayarın başında yapılan bir iş değildir. Online alışveriş sitesi, yazılımdan tasarıma, müşteri hizmetlerinden pazarlama stratejilerine kadar gerçek bir mağaza açmaktan bile zor olabilmektedir. E-ticaret sitesi kurarken bunlara dikkat edilmelidir. Online alışveriş sitesi kurarken renk seçimi de önemlidir. Genel olarak bankaların rengi yeşil, fast food zincirlerinin kırmızı, diyet ve süt ürünleri genel olarak mavidir. Bu renklere dikkat edilmelidir. En doğrusu, Keops Ajans gibi firmalardan profesyonel destek almaktır. E-ticarette ürün sayısı arttıkça satışı da yönetmek gereklidir. Mağaza açmanın iki üç ürünü satmaktan çok daha zor bir süreç olduğu bilinmelidir.

Doğru Müşteriye Odaklanılmalı

E-ticarete hazırlık sürecinde her türlü riskin de göz ardı edilmemesi gereklidir. Bu nedenle de özellikle tüketici odaklı kriz yönetimi oluşturulmalıdır. Sonrasında kişisel verilerin saklanması ve gizliliğin korunması yönetmeliğine tam anlamıyla uymak gereklidir. Bunların yanında doğru müşteriye odaklanmak da önemlidir. Müşterilerin tercihlerini bilmek, yeni fikirler sunmak önemlidir. Bu, e-ticaret sitesinin sürekli olarak aktif olmasını sağlar. Bunların yanında müşteri ilişkilerine hakim olmak ve müşterinin tüm şikayetlerini çözüme kavuşturmak da gereklidir. Kişiselleştirilmiş servis sağlamak, müşterilerin işlerini yapmalarına yardımcı olmak, e-ticaret sitesinin sürekli olarak ziyaret eden bir topluluk meydana getirmek de lazımdır. Bunlar yerine getirildiğinde e-ticarette başarılı olmamak mümkün değildir. Ayrıca en önemli nokta, Keops Ajans gibi bir firmadan profesyonel destek alınmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir