E-Ticaret

E-TİCARET

E-Ticaret

E-Ticaret

Elektronik ticaret veya e-ticaret, Dünya’da internet kullanımının yaygınlaşmaya başladığı 90’lı yıllarından ortalarından sonra hayatımıza giren bir kavramdır. Binlerce yıldır uygulanan tüm ticaret usullerinden farklı özellik ve işleyişle gerçekleştirilen e-ticaret, ticaret anlayışına yeni bir format getirmiştir. Sınırların öneminin kalmadığı, anlık veri akışı ile saniyeler içinde istediğimiz konuya ve kişiye erişim imkanı sağlayan internet; Dünya’nın “küçüldüğü” bir zamanda küresel bir ticari pazar yaratma konusunda da başarılı olmuştur.

Neden E-ticaret?

Günümüz dünyasında tüm devletler için en önemli şey küresel para trafiğine katılmaktır. E-ticaret çağın bu ihtiyacına doğrudan cevap vermesi açısından en pratik ve etkili seçenektir. Ticari işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştiren firmalar sermaye ve öz kaynaklar bakımından küçülme sağlarken, üretim ve ciro anlamında ciddi bir sıçrama yaşamaktadır. E-ticaretle kıyaslandığında geleneksel pazarlama yöntemlerinin hantal ve yorucu sürecine rağmen hedef kitlesinin sınırlı olduğu açıktır.

E-ticaretin konusu, elektronik cihazlar ve servis sağlayıcılar vasıtası ile üretim, satış, pazarlama ve tüketim döngüsünü sağlamaktır. Maliyet açısından diğer ticari yöntemlere göre çok daha avantajlı olması, e-ticaretin son yılların yükselen trendi olmasına sebep olmuştur.

E-ticarette, kişi veya firmanın mal veya hizmet arzı diğer kişi yada firmaların talepleri ile buluşarak ticaret gerçekleştirilmektedir. Firmalar böylece hem ülkesel hem de küresel ticaret pazarında daha fazla yer alma, ürün ve hizmetlerini herkesin ulaşabileceği şekilde vitrinleme, nakit para akışını sağlama, giderleri azaltma gibi çok sayıda avantaja da kavuşmaktadırlar. Pazara uzaklık, ürün veya firma hakkında bilgi yetersizliği, talebe göre üretim yapamama gibi geleneksel ticaretin olumsuz taraflarını ortadan kaldıran e-ticaret; hedef kitleye doğrudan ulaşma, dağıtımda kolaylık sağlama, tüketici ile iletişimde sorun yaşamama gibi önemli avantajları ile günümüzün vazgeçilmez alış-veriş yöntemleri arasına girmeyi başarmıştır. Diğer yandan markalaşma ve reklam yolu ile tüketiciye ulaşma konusunda gerekli süreyi minimale indirmesi e-ticaret inanılmaz bir hızla büyümesine ve Dünya ticaretinde yer almasına imkan sağlar. Etki ve sonuçları bakımından e-ticaret ile yaratılan ekonomi, aynı zamanda devletlerin ticari ve siyasi güç ve istikrarı konusunda da büyük önem taşır.

E-ticaretin Kuralları

Sayısız avantajının yanında e-ticaretin de kendi kuralları ve prensipleri vardır. E-ticaret; tarafların haklarını korumak, hizmetin kaliteli ve güvenli sunulmasını sağlamak, bilgi akışı ve iletişimin sürekliliği konusunda gerekli tedbirleri almak, ulusal ve uluslararası hukuka uygun şekilde ticaret yapmak gibi kendine özgü kurallar ile işleyen bir sistemdir. E-ticaret konusunda son yıllarda tüm Dünya’da hukuki bağlayıcılık sağlayacak çalışmalar yapılmakta ve özel birlikler oluşturulmaktadır.

E-ticaret sitesi kurulurken dikkat edilmesi gereken kuralları özetleyecek olursak;

 • E-ticaretin en önemli kuralı güvenliktir. Site içi güvenlik konusunda alıcı ve satıcının haklarını korumak için altyapının eksiksiz ve kusursuz olması gerekir. Özellikle ödeme yapılması ve ödemenin alınması konusunda tarafların bilgilerini ve mali haklarını korumaya alacak şekilde bir sistem oluşturulması ve siber saldırılardan korunması her şeyden önemlidir. Bunun için yapılması gereken alanında uzman bir firma ile anlaşarak güvenliğin maksimum olduğu bir sistem kurdurmaktır. Burada sistemi kuracak firmanın güvenilirliği ve hizmet kalitesi site sahibinin özellikle dikkat etmesi ve araştırması gereken konudur. Hem hukuki hem de etik kurallara uygun hareket eden, ortaya koyduğu hizmet bakımından garanti vererek hukuki sorumluluk alan bir firma ile çalışmak, olası riskler ve istenmeyen sonuçlardan tarafları koruyacaktır.
 • Ödemelerin banka veya kredi kartı ile yapılmak istenmesi halinde, alıcının haklarını korumak açısından 128 veya 256 BIT SSL sertifikası ile 3D Secure uygulaması sağlanması çok önemlidir.
 • Ödeme seçenekleri, satışı yapan firmanın kendi ticari prensiplerine göre belirleyeceği bir husustur. Ancak genellikle online, havale ve kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme seçenekleri kullanılmaktadır. Eğer e-ticaret sitesi kurmak isteniyorsa, güvenlik önlemlerinin alınmasından sonra ödeme alternatifleri konusunda sorunsuz bir sistemin de kurulması gerekir.
 • E-ticaret sitelerinde, istenilen her an ürün ve teknoloji değişimlerine paralel şekilde müdahale edilebilecek bir altyapı sağlanmalıdır. Bunun için gerekli sistem modülleri eklenmeli, sistem bunu sağlayacak kapasite ve özellikte olmalıdır.
 • Her ne kadar e-ticaret, isteyen herkesin anında ulaşabileceği bir ortam yaratsa da sitenin varlığından insanların haberdar olması için çeşitli sosyal ağlar ve yine internet üzerinden reklam verilebilecek alanları değerlendirmek gerekir. Bu sayede e-ticaret sitesi daha kısa zamanda çok daha fazla insana ulaşmış olacaktır. Bu konuda yardıma ihtiyaç olursa SEO, SEM gibi konularda profesyonel hizmet veren firmalardan destek alınabilir.
 • E-ticaret konusunda önemli konulardan biri de müşterilerin her an ulaşabilecekleri bir destek hattı oluşturmaktır. Bu müşterilerin siteye ve markaya olan güvenini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Siteye ulaşamayan müşteride güvensizlik algısı oluşturmamak açısından bu konu ciddiye alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

E-ticarete Başlarken

E-ticarete başlamaya karar verenlerin ürün ve ticaretlerinin çerçevesini belirleme konusunda bazı önemli detaylar vardır:

 • Öncelikle neyin satılacağı belirlenmelidir. Bu mal veya hizmet olabilir. Ürünlerin özellikleri ve gruplarına ilişkin üst ve alt başlıklar oluşturulmalıdır. Ürünlerin detaylı açıklamaları, niteliğe ilişkin bilgiler, sayısal bilgiler gibi hususların yer alması ve detaylandırılması gereklidir.
 • Hedef kitle belirlenmeli, mal veya hizmetin kimlere ulaştırılacağına karar verilmelidir.
 • Pazarlama ve reklam araçlarının neler olacağı, sosyal medya politikası gibi konularda planlama yapılmalıdır.
 • Sitede yer alacak görseller önemlidir. Firmanın logosu, sitenin tasarımı, ürünlerin fotoğrafları, fotoğrafların kalitesi hedefe daha kısa sürede varılmasını sağlayacak önemli araçlardandır.
 • Siteye bir web adresi alınması olmazsa olmazlardandır. Türkçe karakter içermeyen ve meslek adlarından oluşmayan bir web adresi seçilmelidir. Web adresi aynı zamanda firmanın internet ortamındaki kimliği anlamına gelir. Kısa, akılda kalıcı ve markayı özetleyen kelimelerden oluşması tercih edilmelidir
 • Siteyle ilgili içerik yazılarının olduğu bir kısım oluşturulması gerekir. Bu hem sitenin güvenli olduğu konusunda hem de kaliteli bir sunum açısından önem taşımaktadır. Bu kısımda iletişim bilgileri, banka hesap numaraları, anlaşmalı kargo firmaları, kredi kartı ve güvenli ödeme yöntemlerine ilişkin bilgiler, üyelik ve satış sözleşmesi koşulları bulunmalıdır.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi

Sizlere kurmak ve faaliyet göstermek istediğiniz e-ticaret sitesi hakkında sistem, altyapı, site tasarımı, sunucu hizmetleri ve bakımları, dijital pazarlama konusunda performans artıran araçların güncellenmesi ve SEO altyapısının oluşturulması gibi ihtiyacınız olan her alanda departmanlarımız ve uzman kadromuz ile profesyonel hizmet sunuyoruz.

Kampanya oluşturma ve bunun için gerekli uygulamaların gerçekleştirilmesi, hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracak entegrasyonlar ile sistem verilerinin sayısal dökümleri gibi istatistiksel hizmetlerimizle doğru satış ve pazarlama yöntemlerini belirleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Profesyonel bir SEO altyapısı oluşturarak  siteniz ve markanızın aramalarda hemen bulunması ve üst sıralarda yer alması için gerekli çalışmalar da tarafımızdan yapılmaktadır.

E-ticaret sitelerinin piyasa koşullarına uyumunun sağlanması ve sürekliliği bakımından profesyonel yönetim ve danışmanlık hizmetlerimiz de bulunmaktadır. Reklam mecraları bulma, hedef kitlesine yönelik reklam düzenlemeleri yapma, pazarlama konusunda teknik ve deneyimsel desteklerimiz ile hayalinizdeki e-ticaret sitesine sahip olmanız ve kendi markanızı oluşturmanız mümkün.

Her şey hayal etmekle başlar. Siz hayal edin, biz hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz dünyayı yaratalım.