Bir çok kişinin e-ticaret dendiğinde açık kaynak bir site, sağdan soldan alınan xml’ler ile çekilen ürünlerle bedava yapılan bir ticaret aklına geliyor. Sadece zannetmek bir yana bu boş hayal ile işini gücünü bırakan bir çok kişi biliyorum etrafımda. Merdiven altı tabiri ile E-ticaret paketi satanların veya bu işten bir şekilde rant kazananların sahte şehir efsaneleri ile iyice dolduruşa gelen sözüm ona girişimcilerin neredeyse %90 ‘nına yakını başladıkların işin sonunu maalesef görememektedirler.

Burada en büyük kabahati girişimciler kendilerinde aramaları gerekiyor. Türk milleti olarak her şeyi bilmek ile meşhur bir milletiz. En iyi akıl bizde olduğu için kimseye bir şey sormaya gerek duymayız. İşte yanlış burada başlıyor maalesef. Projenizi yakın dostlarınızla bu işten anlayan kişiler ile paylaşmanızda fayda var. Belki yolun en başından dönmek sizin için en karlısı olacaktır. Burada sizlerin umutlarınızı kırmak istemiyorum sadece akıl akıldan üstündür danışmakta fayda var diyorum yanlış anlaşılmasın.

Ne zaman ihtiyacınız olursa bana da danışabilirsiniz elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışırım.

Size tavsiyem kendinize bir defter alın ve o günün tarihini yazın. Öncelikle  yapacağınız işi iyi belirleyin, rakiplerinizi araştırın, ürün tedarik ve müşteri teslimat işlerini iyi planlayın. Eğer aklınıza yatmaya devam ediyorsa işiniz bu sefer akılda kalıcı güzel bir alan adı bulmaya geliyor sıra. Bu tamamıyla size kalmış ama akılda kalıcı, kısa ve olabiliyorsa sektörünüzü anımsatan bir şeyler olabilir.  Eğer bu işe girişmekte ciddiyseniz ve uzun soluklu devam ettirebileceğinize inanıyorsanız marka tescili yaptırmanızda fayda var. Sonra markanız bir yere geldiğinde gereksiz şeyler ve kişiler ile uğraşmak zorunda kalmayın. Sonrasında işiniz biraz zorlaşıyor yavaş yavaş maliyetler artmaya başlıyor.

E-ticaret için öncelikli işlerden birisi yaptığınız işe uygun bir e-ticaret paketi bulmanız. Burada dikkat etmeniz gereken husus bu paketi alacağınız firmanın kurumsal olması ve destek bölümünün size gerçek anlamda yardımcı olup olmadığıdır. Bunu teyit etmenin en güzel yollarından birisi internet üzerinde forumları gezmeniz ve bilen birilerine danışmanız olacaktır. Bu şekilde bir paketin fiyatı ortalama 1.500 – 4.000 TL arasında olacaktır. Tabii ki bu işlemleri yapabilmeniz ve sitenize sanal pos alabilmeniz için bir şirket olmak zorundasınız. Bunun yanı sıra size pos verecek bankalarada yıllık sanal pos ücreti ödemeniz gerekiyor. Sanal pos aldıktan sonra bankalar sizlere belli komisyon oranları ve ödeme süreleri belirleyecekler. Yani sanal pos ile ödeme aldığınızda yeni açılan firmalar için söylüyorum ortalama 2 ay gibi bir ödeme süresi verilmektedir. Ticaretinizi devam ettirebilmeniz için bu süre için yeterli sermayeniz olması gerekmekte. Şirketinizi açtınız, alan adınızı aldınız, markanızı tescil ettirdiniz,  e-ticaret paketini seçtiniz şimdi sıra ürünleri sitenize girmeye geldi. Bunun için tedarikçilerden xml yoluyla ürünlerini çekebilirsiniz. Bunun içinde kurulum aşamasında bir xml bedeli ödersiniz. İşinizin hacmine göre bir yer tutmanız gerekiyor derken gördüğünüz gibi sadece kurulum aşamasında bir sürü ödeme yaptınız. Bu sadece kurulum bedeli birde sürdürülebilirlik bedeli var ki bu daha da uzun ve zorlu bir süreç. En az bir yıl hiç satış yapmayacak gibi tüm masrafları karşılayacak bir sermayeniz olması gerekiyor bu sermaye hem ailenizin ve sizin genel giderlerini hemde şirketin giderlerini karşılamalıdır. Ayrıca site yerinde dururken satış yapamayacağından reklam ve pazarlama giderlerinizide hesaplamanız gerekiyor. Tüm bunları sizleri e-ticaretten soğutmak için yazmıyorum. Amacım sadece planlama yapmanızı sağlamak olabilecek masrafları üç aşağı beş yukarı yazmak. Eğer bu planlamaları doğru bir şekilde yapamazsanız sizlerin de nefesi maalesef bu işi yapabilmek için yetmeyecektir. E-ticareti ciddiye almanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde sadece ekonomik anlamda değil , zaman ve manevi açıdanda bir çok kaybınız olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir