Domain (Alan Adı) Nedir ? Neden Önemlidir ?

Domain yada Türkçedeki karşılığı ile Alan Adı bir web sitesi için en önemli etkenlerden birisidir. www.domain adı.domain uzantısı olarak web sitesinin kimliği rolündedir. Domain nedir ? diye bir çok kişi merak ederken bizde domain ile ilgili her yönüyle bilgi vermek istedik. İnternet ortamını bir alışveriş merkezi olarak hayal ederseniz. Domain’de bu alışveriş merkezlerinde yer alan mağazaların tabelaları olarak düşünebilirsiniz. Domain, internet ortamında her ne iş yapıyorsanız bu işin hem markası hem kimliğidir. Web siteleri günümüzde en etkin reklam pazarlama araçları arasında gelmektedir. Haliyle bu alanda web siteleri kendilerini gösterebilmek için kıyasıya bir rekabet içindedir. Bu rekabette öne çıkabilmek için iyi bir domain adı tespit ederek başlamalısınız.

Domain Seçimi

Domain seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurları ele almak gerekirse bunun başında akılda kalıcı ve kısa olması önemlidir. Telaffuzu kolay olmalı ki insanlar alan adınızı söylerken zorlanmamalı. Ayrıca eğer bir markadan ziyade belli bir sektörde hizmet verecekseniz , sektörün anahtar kelimeleri de domain adı olarak kullanılabilir. Bu sayede arama motorlarında hedeflediğiniz anahtar kelimelerde daha hızlı ön sıralara çıkabilirsiniz. Arama motorları için hedeflediğiniz anahtar kelimenin alan adı içinde geçmesi artı bir değerdir.

Domain Alımı

Domain alımı yaparken kurumsal firmaları tercih etmenizde fayda vardır. Ayrıca olası problemleriniz karşısında daha hızlı çözüm bulabilmeniz için yerli firmalar üzerinden domain alımı yapmanızda fayda vardır. Türkiye’de bu anlamda ciddi ve kurumsal bir çok domain satan firma bulabilirsiniz. Domain alırken duruma göre kimlik bilgilerinizi gizleme seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Arama motorları açısından domain alanının uzun süreli alınmasında fayda vardır. Bu sayede arama motoru sizin web sitenize vermiş olduğunuz önemi ve ne kadar kalıcı olmak istediğiniz yorumunda bulunmaktadır.

Domain Uzantıları

Domain uzantıları, domainin nerede kullanılacağı ile doğru orantılıdır. Bazılarını rahatlıkla alabilirken bazılarını almak için özel belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Uluslararası pazarda bilindiği üzere en fazla .com alan adı uzantısı tercih edilmektedir. Kısaca bu uzantıların ne anlama geldiğini beraber inceleyelim.

.com alan adı uzantısı : Bu alan adı uzantısı ingilizce şirket kelimesinin ilk 3 harfinden oluşmuştur. Dünya üzerinde en çok tercih edilen alan adı uzantısıdır.

.net alan adı uzantısı: Bu alan adı uzantısı network kelimesinden türetilmiş olup .com’dan sonra gelen alan adıdır.

.org alan adı uzantısı : Bu alan adı organizasyonlar için kullanılan bir alan adıdır.

.info alan adı uzantısı : Bu alan adı information adında üretilmiş olup ismindende anlaşılacağı üzere bilgilendirme amaçlı kullanılmaktadır.

.com.tr alan adı uzantısı: Bu alan adı odtü tarafından marka tescili karşılığı verilmekte olan bir alan adıdır. Bu alan adını almak için ya ticari kaydınızın bu şekilde olması gerekiyor ya da marka tescil yaptırmanız gerekmektedir.

En sık kullanılan alan adı uzantıları yukarıda kullananlar olmak ile birlikte gün geçtikçe mevcut alan adlarında alternatif isimler bulunamadığı için yeni alan adı uzantıları çıkmaktadır. .com ve .net’ten sonra en sık alınan domain uzantıları .gen.tr ve .web.tr ‘dir.

Aklınıza takılan tüm sorularla ilgili bizi arayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir